Cukrzyca jest jedną z najszybciej rozwijającą się chorobą, która przytrafia się ponad 550 milionom osób na całym świecie. Niestety wiążą się z nią różne komplikacje, które są coraz częstsze i bardzo skomplikowane. Najczęstszą przyczyną pojawienia się cukrzycy jest otyłość wynikająca z nieprawidłowego odżywiania. Ogromną rolę w leczeniu tej choroby odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. Czasami jest trudno o dopilnowanie prawidłowej diety.
Styl życia ważnym elementem terapii przy cukrzycy
Warto pamiętać, że najważniejszymi elementami przy cukrzycy są styl życia oraz terapia żywieniowa. Są to kluczowe elementy nie tylko leczenia cukrzycy, ale też zapobiegania tej chorobie. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że żywienie musi być bardzo starannie zaplanowane i przygotowane w taki sposób, aby minimalizować powikłania naczyniowe. Trzeba też pamiętać, że istotnym aspektem diety jest jej modyfikacja w taki sposób, aby prowadziła do uzyskania prawidłowej masy ciała. Warto sobie uświadomić, że to właśnie otyłość jest głównym czynnikiem prowadzącym do powstania cukrzycy.
Zasady diety cukrzycowej
Już wiemy, że dieta jest bardzo ważna w terapii cukrzycowej. Dlatego warto ją przygotowywać według ściśle określonych zasad. W ten sposób uda nam się poprawić stan naszego zdrowia. Prezentujemy Wam najważniejsze zasady, o których warto pamiętać:
- Najlepsze są produkty pełnoziarniste, a diety należy wyeliminować białe pieczywo, makaron i ryż. Produkty pełnoziarniste powinny stanowić co najmniej połowę wszystkich zbóż, które dostarczamy naszego organizmowi w ciągu całego dnia.
- Nie wolno pomijać żadnych posiłków. Może Cię kusić, żeby omijać niektóre posiłki, a tym samym dostarczać mniej kalorii. Jednak to nie jest dobry pomysł. To właśnie regularne spożywanie posiłków niesie wiele korzyści w przypadku odpowiedzi insulinowej.
- Warto dostarczać organizmowi zdrowe tłuszcze. Tłuszcze kojarzą nam się z czymś niezdrowym, czego warto unikać. Jednak nie zawsze tak jest. W przypadku diety cukrzycowej warto dostarczać organizmowi zdrowych tłuszczy, czyli olei, które w temperaturze pokojowej mają postać płynną, a także orzechów, nasion czy awokado. Najważniejsze jest, aby składały się głównie z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Wybieraj produkty spożywcze o niskim indeksie glikemicznym (IG). Indeks glikemiczny spożywanych przez nas produktów jest bardzo ważny. Im jest niższy, tym wolniej zwiększa on poziom glukozy we krwi. Dlatego niski indeks glikemiczny jest bardzo ważny w diecie cukrzyka. Dlatego warto spożywać warzywa, produkty pełnoziarniste, fasolę oraz produkty bogate w błonnik. Natomiast unikajmy produktów przetworzonych i słodyczy, które mają najwyższy indeks glikemiczny.
- Nie warto pić napojów zawierających jakiekolwiek kalorie. Niestety z reguły są to węglowodany proste, które mogą nam szkodzić. Dlatego najlepiej pić wodę, herbatę czy kawę bez cukru. Należy za to unikać soków owocowych, które zwykle składają się w dużej części z cukru.