Od roku 2020 handel w niedziele możliwy jest w jedynie 7 dni. Do końca tego roku zostały nam już tylko dwie niedziele, z czego obydwie są w grudniu, a dokładnie 13 i 20 grudnia. Ograniczenie to wywołało sporo kontrowersji i pomimo tego, że zostało wprowadzone już ponad dwa lata temu, to nadal budzi sporo kontrowersji. W celu dokładnego zbadania problemu przeprowadzone zostały badania, który dzisiaj właśnie poruszymy. Zaczynamy!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/zakaz-handlu-w-niedziele-wciaz-dzieli-polakow-wyniki-badan/
Jak prezentują się wyniki badań opinii publicznej dotyczącej zakazu handlu w niedzielę?
Zakaz handlu w niedzielę dzieli polaków na dwie części. 51% ankietowanych osób chce odzyskać możliwość możliwości robienia zakupów w niedzielę. Skąd wzięły się takie wyniki? Zjawisko te tłumaczy Magdalena Frątczak z CBRE, mówi: ,,Po pierwsze, nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy’’. Frątczak dodaje też argument związany z obecnie panującą epidemią koronawirusa: ,,Rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześć dni, pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych między innymi z unikaniem tłumów i zachowywaniem odstępu między odwiedzającymi centrum handlowe’’.
Kto za, a kto przeciw? Zakaz handlu w niedzielę
Za utrzymaniem obecnego zakazu jest co trzeci respondent, a 16% badanych nie ma zdania na temat zakazu niedzielnego handlu. W raporcie możemy przeczytać, że: ,, Zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tys. Mieszkańców odsetek Polaków, którzy chcą powrotu do handlowych niedziel, utrzymuje się na tym samym poziomie’’.
Najwięcej zwolenników otwartych sklepów znajduje się w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Tam za niedzielnym handlem było za aż 57% badanych. Co ciekawe zamknięte sklepy bardziej doskwierają mężczyznom, ponieważ 53% z nich krytykuje obowiązujący zakaz. Dla porównania w tej grupie znajduje się 48% kobiet.
Za możliwością handlu w niedziele są najmłodsi i najstarsi (powyżej 55 roku życia) badani – 52%. To o trzy procent więcej, niż w pozostałych grupach wiekowych. Badanie to zostało przeprowadzone od 19 do 23 czerwca 2020 roku metodą CAVI na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1061 osób.
Zobacz też: http://www.auric.pl/powszechny-spis-rolny-2020-czym-jest-i-kogo-dotyczy/