Gęste i lśniące włosy to niezaprzeczalny atrybut kobiecości. Aby zachować ich nienaganny wygląd i kondycję, niezbędne jest zadbanie o odpowiednią ich pielęgnację oraz zbilansowana dietę, wspomaganą niekiedy suplementacją. A odpowiednia pielęgnacja to przede wszystkim bazujące na ekstraktach ziołowych kosmetyki, a zwłaszcza ziołowe wcierki, które dbają nie tylko o włosy, ale także skórę głowy.
Drogeryjne wcierki do włosów
Gotowe formuły wcierek do włosów to prosty skład, bazujący na wyciągu ziołowym, alkoholu oraz ewentualnie substancjach zapachowych. Niewątpliwą zaletą takich preparatów jest bardzo niska cena, dobra dostępność oraz łatwość stosowania. Najbardziej popularne wcierki do włosów to woda brzozowa lub pokrzywowa. Od lat cenione za właściwości odżywcze i wzmacniające włosy, doskonale sprawdzą się jako kosmetyki ograniczające wypadanie włosów, przetłuszczanie skóry głowy, wspomagające terapię łupieżu czy łojotokowego zapalenia skóry. Duża zawartość witamin i minerałów zapewnia kompleksową pielęgnację wielu aspektów zadbanych i mocnych włosów. Ich codzienna aplikacja na skórę głowy, połączona z delikatnym masażem, już po miesiącu daje zauważalne efekty w postaci wzmocnienia włosów, pobudzenia ich wzrostu i redukcji przetłuszczania skóry głowy.
Wadą wcierek ziołowych jest możliwość generowania podrażnień skóry, co podyktowane jest obecnością alkoholu czy perfum. Mogą one przesuszać skórę głowy, powodować swędzenie skóry oraz reakcje alergiczne. Z tego powodu przed użyciem produktu warto wykonać próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry.
Domowe wcierki do włosów
Równie skuteczne i niedrogie co gotowe produkty, są wcierki domowej roboty. Można je zakonserwować alkoholem, lub – w razie posiadania wrażliwej skóry – trzymać w lodówce przez 3 – 4 dni. Bardzo skuteczna jest wcierka z kozieradki, otrzymywana przez zalanie łyżeczki zmielonych nasion szklanką wrzątku. Z racji bardzo specyficznego zapachu wcierka powinna być stosowana na noc, a rano włosy należy umyć. Efektem stosowania wcierki z kozieradki jest wzmocnienie włosów, zahamowanie ich wypadania i połysk włosów.
Wcierka łopianowo – tatarakowa hamuje wypadanie włosów, ogranicza ich siwienie oraz odbudowuje keratynową strukturę włosa, co daje efekt lśniących i gęstych włosów.
Sok z brzozy to ogólnie dostępny preparat do stosowania wewnętrznego, jako odżywczy napój, a także zewnętrznego. Wcieranie w skórę głowy soku z brzozy to skuteczna metoda pielęgnacji włosów zniszczonych, przesuszonych czy rozdwajających się.
Ziołami o najkorzystniejszym działaniu na włosy są pokrzywa i skrzyp. Dzięki dużej zawartości minerałów, a zwłaszcza skrzypu, rośliny te doskonale wzmacniają cebulki włosowe zapobiegając wypadaniu włosów. Efekt ten wzmocniony jest stymulacją krążenia krwi skóry głowy – takie dotlenienie i odżywienie cebulek włosowych to klucz to mocnych włosów. Jak przygotować wcierkę pokrzywowo – skrzypową? Wystarczy zaparzyć łyżkę ziół w szklance wrzątku. Terapię można wspomóc piciem naparu z wymienionych ziół.