Rozliczanie się za pomocą podatku ryczałtowego jest korzystne dla wielu podatników, dlatego kwestia sposobu, w jaki powinno się wypełnić pit-28 jest interesująca dla sporej części Polaków. Co powinno się wiedzieć o formularzu pit-28? Do kiedy należy go złożyć?

Pit 28 do kiedy?

Obecnie najważniejszą kwestią w przypadku formularza pit 28 2017 jest kwestia terminu, do jakiego należy go złożyć. Podatnikom pozostało na to niewiele czasu, gdyż pit 28 za rok 2017 składa się do końca stycznia 2018. Jeżeli chce się mieć pewność, że zdąży się przygotować dokument na czas, warto zdecydować się na wypełnienie pit za pomocą programu, który przygotował Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Dzięki temu deklaracja będzie wypełniona w sposób poprawny, a po jej przygotowaniu możliwe będzie jej wydrukowanie lub wysłanie do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Większość podatników decyduje się „odwiedzić” urząd skarbowy przez Internet, gdyż pozwala to uniknąć długich kolejek w fiskusie oraz zaoszczędzić czas.

Pit 28 – dla kogo?

Pit 28 jest dokumentem pozwalającym na rozliczenie przychodów objętych podatkiem ryczałtowym. Mogą z niego korzystać podatnicy, którzy:

– wynajmują, podnajmują lub dzierżawią nieruchomość jako osoby prywatne,

– prowadzą małą działalność gospodarczą,

– sprzedają produkty pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

Aby rozliczać się ryczałtem, należy wcześniej zgłosić się do urzędu skarbowego w celu wyboru tej formy opodatkowania. Podatek ryczałtowy oblicza się szybciej i łatwiej niż podatek na zasadach ogólnych, gdyż liczy się go od całości przychodu.

Jeżeli chce się złożyć pit 28 online, wypełnia się nie tylko deklarację podatkową, ale i załączniki do niej. W pit-28A wykazuje się dochody uzyskiwane z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, a w pit-28B – dochody z działalności gospodarczej, którą prowadzi się jako spółkę. Pit-O pozwala skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych, natomiast pit-D jest przeznaczony do ujmowania ulg i odliczeń związanych z wydatkami mieszkaniowymi.

Pit-28 – czy warto?

Rozliczanie się za pomocą pit-28 jest korzystne dla podatników, którzy ponoszą niewielkie koszty uzyskania przychodu. Jeżeli wybiera się podatek ryczałtowy, płaci się go w wysokości 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% lub 20% od całości przychodu. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych podatek wynosi 18 lub 32%, jednak danina jest płacona od kwoty, jaka pozostanie po odliczeniu od przychodu kosztów jego uzyskania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here