Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy, przyczyny i leczenie.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS lub gościec stawowy) jest przewlekłą chorobą zapalną, która atakuje stawy oraz różne narządy wewnętrzne.

RZS objawia się charakterystycznym bólem, sztywnością oraz obrzękiem stawów rąk i nóg, jednakże jest możliwość zapalenia innych stawów, np. kolan albo łokci. Głównym problemem choroby jest to, iż rozwija się podstępnie. Może minąć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy przed pojawieniem się pierwszych objawów. Jest też możliwość bardzo szybkiego rozwoju choroby, gdzie symptomy da się już wyczuć bo kilkunastu dniach ale następuje to dość rzadko. Sam początek choroby jest porównywalny do grypy, przez co nie szukamy pomocy u lekarza, chory wtedy borykamy się z problemami takimi, jak: uczucie osłabienia, stan podgorączkowy lub gorączkowy, ból mięśni, utrata apetytu oraz utrata masy ciała. W dalszym stadium choroby będzie można odczuwać ból i sztywność stawów, obrzęk oraz deformacja stawów jeśli choroba jest nieleczona przez długi okres czasu.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie zostały jeszcze do końca poznane. Istnieją jednak pewne charakterystyczne czynniki, a najważniejsze to obciążenie dziedziczne, defekt układu odpornościowego (polega na rozpoznaniu własnych tkanek jako wrogich, a następnie produkowanie przeciwciał mających na celu zniszczenie ich), płeć (kobiety mają trzykrotnie większe szanse na zachorowanie niż mężczyźni), zakażenie, palenie papierosów oraz po przeżyciu naprawdę silnego i długotrwałego stresu.

Reumatoidalne zapalenie stawów badania i leczenie

Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie współistnienia pewnych charakterystycznych objawów. Pozwalają one na zdiagnozowanie choroby we wczesnym stadium i rozpocząć leczenie zanim dojdzie do nieodwracalnych szkód w stawach. Do badań należą m.in ” RF ” {czynnik reumatoidalny), Anty-CPP oraz podwyższone wskaźniki zapalne, takie jak np. OB, CRP. Należy też dodać, że leki, którymi dzisiejsza medycyna dysponuje nie wyleczą choroby, a jedynie hamują jej postęp. Jeśli zostaną odpowiednie wcześnie podane, chory ma zwiększoną szansę na uzyskanie remisji choroby. lub jej małej aktywności. Zapobiega to nieodwracanym uszkodzeniom stawów, które mogłyby doprowadzić do inwalidztwa.

www.dzienreumatyzmu.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWiejski urok
Następny artykułProstata leki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here