Gruczoł krokowy, czyli inaczej prostata, to element układu moczowo – płciowego mężczyzny. Przebiega przez niego cewka moczowa, co sprawia, że przerostowi prostaty towarzyszą zazwyczaj różnorakie problemy z oddawaniem moczu.
Problemy z prostata dotyczą dużej grupy mężczyzn i pojawiają się zazwyczaj około 40 roku życia. Ważne, aby mężczyźni w tym wieku dbali o regularne wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwolą na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia.
Leczenie prostaty jest możliwe, lekarze zalecają zazwyczaj leczenie farmakologiczne, dopóty, dopóki przynosi ono oczekiwane rezultaty.
Jeśli widzimy u siebie niepokojące objawy i diagnozą będzie przerośnięta prostata leki powinniśmy zacząć brać jak najszybciej. Lekarz dobierze odpowiednie środki, zazwyczaj są to leki z grupy alfablokerów lub inhibitorów enzymu 5-alfareduktazy (5-ARI).
Alfablokery działają poprzez rozkurczanie mięśni gładkich podścieliska gruczołu krokowego a także szyi pęcherza moczowego. Rozkurczenie tych mięśni zwiększa przepływ krwi, obniża ciśnienie i niestety może powodować problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Trudności z odbyciem stosunku płciowego są często przyczyną, dla której mężczyźni nie biorą leków regularnie, lub co jakiś czas robią dłuższe przerwy.
Inhibitory enzymu 5- alfareduktazy powodują hamowanie jego aktywności. Niestety również mają skutki uboczne. Ich długotrwałe zażywanie może być przyczyną niepłodności, co sprawia, że nie są przyjmowane chętnie przez panów panujących powiększenie rodziny. Niektóre leki na prostatę z tej grupy mogą za to hamować łysienie i stymulować wzrost nowych włosów, co dla części pacjentów może być zaletą.
Nieregularne przyjmowanie leków, lub nie leczenie prostaty może spowodować konieczność wykonania operacji usunięcia gruczołu krokowego lub jego części. Operacja może mieć różne skutki, a powikłania mogą całkowicie uniemożliwić lub w znaczny sposób utrudnić odbycie stosunku seksualnego . Warto więc pamiętać o tym, kiedy będziemy rozważać przerwę w przyjmowaniu leków.