Jak bezpiecznie uprawiać seks, to pytanie, które pojawia się nie tylko u początkujących nastolatków. Nurtuje prawie wszystkie kobiety, od początku swojej przygody z pieszczotami, aż po okres przekwitania. Nie oznacza to, że po tym okresie pieszczoty się kończą. Po prostu antykoncepcja nie jest nam już potrzebna. Wracając jednak do pytania, w każdym wieku chcemy bowiem mieć kontrolę nad swoim życiem. Jeśli dziecko, to koniecznie planowane. W XXI wieku wcale nie jest to takie trudne. Trudno jest jednak wybrać tą najlepszą. Tę jedyną, która będzie dla nas zdrowa, wygodna i najlepiej tania. Na początku warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami i podziałami. Poniżej przedstawiam najprostszy podział.
Metody antykoncepcji dzielimy na:
1. NATURALNE to: termiczne, obserwacja śluzu (tak zwana metoda Billingsów, metoda objawowo- termiczna, kalendarzyk małżeński.
2. MECHANICZNE to: wkładka domaciczna, prezerwatywy, błony pochwowe i kapturki.
3. CHEMICZNE to: żele plemnikobójcze, pianki antykoncepcyjne, globulki antykoncepcyjne, gąbki dopochwowe, kremy plemnikobójcze.
4. HORMONALNE to: tabletka antykoncepcyjna (jednoskładnikowa i dwuskładnikowa), zastrzyk antykoncepcyjny, implant antykoncepcyjny, chip antykoncepcyjny, plastry antykoncepcyjne oraz pigułka „po”.
Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji.
Brak tu miejsca zarówno na błąd, jak i na spontaniczność. Mamy bowiem ściśle określone dni, w które „możemy to robić”. Obliczyć je nie zawsze jest łatwo. Decydując się na taki krok, musimy sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Między innymi: jak długo żyją plemniki? Które dni kobiety są płodne? Co, jeśli mam nieregularne miesiączki? Nawet jeśli trafimy w dni niepłodne to i tak szanse na ciąże mamy całkiem spore. Musimy pamiętać, iż w nasieniu może znaleźć się nawet do pięciuset milionów plemników. A każdy z nich może przeżyć od paru minut do kilku dni. Zgrabnie może przeczekać niepłodne dni. Radzę, więc wybierać rozsądnie ze wcale nie tak małej listy dostępnych środków.