Wielu z nas odbierając wynik z laboratorium zauważa, że wskaźniki niektórych pozycji odbiegają znacznie od normy. Wówczas to obawiamy się, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Co oznacza podwyższone OB? Przyczyn wyższego wskaźnika OB może być bardzo wiele i nie w każdym przypadku może oznaczać poważną chorobę. Podwyższone OB zazwyczaj świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. U kobiety poniżej pięćdziesiątego roku życia wskaźnik ten nie powinno przekraczać 12 mm/godz. Natomiast u osób starszych może wynosić 20–30 mm/godz.
Podwyższone OB może występować u kobiet przed miesiączką oraz w trakcie jej trwania. Ponadto z podwyższonym OB borykają się kobiety od 10–11 tygodnia ciąży i może ono utrzymywać się do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka.Otóż w czasie miesiączki czy ciąży pojawia się niewielka niedokrwistość i wówczas to we krwi jest mniejsza ilość czerwonych krwinek czyli hemoglobiny.
Z kolei wyższe OB po posiłku można wyjaśnić tym,że komórki wchłaniają wodę, która jest potrzebna do trawienia. I wówczas to krew zostaje rozrzedzona, a podczas badania czerwone krwinki mogą swobodniej opadać na dno próbówki. Niemniej stan ten bardzo szybko się normuje. Natomiast w przypadku silnego stresu oraz w trakcie zażywania środków antykoncepcyjnych ogromne znaczenie mają hormony. Otóż silny stres znacznie podnosi ciśnienie krwi i wówczas wynik może być negatywny.
Niemniej czasem bardzo wysokie OB może sygnalizować o poważnej chorobie rozwijającej się w naszym organizmie. W przypadku złego wyniku warto czym prędzej udać się do lekarza pierwszego kontaktu.