Niewydolność serca - leczenie

Choroby serca są poważnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale nawet ludzkiego życia. Szczególne zagrożenie pojawia się momencie, gdy pierwsze niepokojące objawy są lekceważone przez chorego. Wtedy to schorzenie otrzymuje bezcenny czas na rozwinięcie się w organizmie ludzkim. Leczenie choroby znajdującej się w zaawansowanym stadium jest oczywiście znacznie utrudnione, pochłania więcej czasu oraz pieniędzy.
Niewydolność serca – leczenie to jedna z najgroźniejszych chorób, która późno zdiagnozowana może stanowić poważne zagrożenie dla chorego. Niewydolność serca jest ściśle powiązana z nieprawidłową jego budową oraz nieprawidłowym sposobem funkcjonowania. Do najczęstszych przyczyn zachorowań należy zaliczyć w tym przypadku nadciśnienie tętnicze oraz skutki uboczne niektórych leków. Powodem może się okazać również niedokrwienie mięśnia sercowego. Do zachorowania prowadzą inne choroby, największym zagrożeniem są te, które dotyczą układu endokrynologicznego, czyli przykładowo cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Rzadziej spotykanymi przyczynami jest zakażenie wirusem HIV lub schyłkowa niewydolność nerek. Za czynniki zwiększające ryzyko uważa się nałogowe palenie papierosów oraz podwyższony cholesterol.

Jeśli chodzi o oznaki choroby, to są one również charakterystyczne. Pojawiają się wtedy obrzęki nóg, zauważalne oraz odczuwalne są również zaburzenia rytmu serca. Osoba cierpiąca na niewydolność serca odczuwa zmęczenie po niewielkim wysiłku fizycznym. Szybko pojawia się u niej zadyszka, trudności w oddychaniu oraz krótki oddech. W skrajnych przypadkach dochodzi również do zaburzeń układu trawiennego. Chory zaczyna narzekać na nudności, czy nawet jadłowstręt.
Lekarze na podstawie przeprowadzanych badań oraz wyników, dopasowują do nich sposób leczenia. Ważna jest też klasa niewydolności serca. Im jest ona niższa, tym choroba ma ostrzejszy przebieg. Zawsze jednak, gdy zachodzi podejrzenie stwierdzenia niewydolności serca, lekarz zobowiązany jest do przeprowadzenia wywiadu oraz badania przedmiotowego. Po tych czynnościach najczęściej pacjent kierowany jest na dodatkowe badania. Przeważnie mowa jest w takim przypadku o zleceniu wykonania badania EKG oraz RTG klatki piersiowej. Tak samo wykonywane jest też ECHO serca oraz morfologia krwi. Od wyników wymienionych badań zależy sposób leczenia.
W przypadku stwierdzenia niewydolności serca, chorego czeka szereg zmian mających na celu zmniejszenie skutków występowania choroby. Najczęściej jest o zmuszony do zmienienia swojego trybu życia na bardziej aktywny. Dopuszczalny jest wtedy wysiłek fizyczny, który oczywiście należy dopasować do możliwości oraz potrzeb chorego. Ważna jest również oczywiście dieta. Jeżeli chory cierpi na nadwagę, konieczna jest redukcja zbędnej masy ciała. Dieta nie powinna zawierać wtedy soli kuchennej oraz tłuszczów zwierzęcych. Należy spożywać więcej produktów bogatych w potas. W niektórych przypadkach konieczne jest posiłkowanie się bardziej zaawansowanymi metodami leczenia. Wtedy to konieczne jest skorzystanie z zabiegów mających na celu wszczepienia specjalnych urządzeń CRT, które służą do przywracania prawidłowego skurczu serca. W skrajnych przypadkach może być przeprowadzona transplantacja serca.

niezawal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here