Dzięki zastosowaniu takich technologii, jak kettlebell możliwe jest znaczące poprawienie treningu siłowego i realizację go również w warunkach domowych. To co szczególnie wyróżnia to narzędzie treningowe, w głównie kształt, który umożliwia efektywnie obniżyć środek ciężkości. Ćwiczenia przy wykorzystaniu tej technologii angażują praktycznie wszystkie mięśnie i wpływają pozytywnie na formowanie przeróżnych grup mięśniowych. Jest to bardzo ważne narzędzie i warto być do niego pozytywnie przekonanymi. Na samym wstępie dobrze jest zdecydować się na wykorzystanie kettlebell do ćwiczeń ogólnorozwojowych w praktycznie każdym położeniu oraz płaszczyźnie. Odpowiednie ułożenie kettlebell pozwala również efektywniej unosić większe obciążenia.
Wygoda i skuteczność – to charakteryzuje kettlebell!
We wszystkich ćwiczeniach siłowych bardzo istotna jest technika! Tutaj także się nic nie zmienia. Kettlebell to ćwiczenia wykonywane z obciążeniem. Nie można absolutnie rozpoczynać treningów od znacznych obciążeń. Wszyscy powinni zaczynać od najmniejszych obciążeń i po opanowaniu techniki podnoszenia stopniowo zwiększać ciężar sprzętu. Nie można pozwolić na to, aby obciążenie było zbyt małe ani zbyt duże. Niezwykle istotna pozostaje stabilność oraz panowanie nad obciążeniem wywieranym przez Kettlebell. To pozwoli uchronić nas przed tym, aby Kettlebell nie upadł nam w trakcie wykonywania ćwiczeń i żeby nie było żadnych niepotrzebnych problemów.
Kettlebell jest bardzo często wykorzystywany w trakcie programów treningowych niesamowicie ostatnio popularnego Crossfit’u. Założeniem tego programu treningowego jest wzmocnienie całego ciała przez zintensyfikowany trening funkcjonalny, czyli taki najbardziej spełniający nasze oczekiwania w trakcie normalnego, codziennego życia. Kształt i odpowiednie wyważenie jakim cechuje się Kettlebell pozwala na wykonywanie podrzutów, zamachów, wymachów oraz innych układów ruchów bardzo istotnych z punktu widzenia normalnego życia i wykonywania rożnego rodzaju prac fizycznych. Co istotne, podobnych ćwiczeń nie da się wykonać przy użyciu zupełnie innego sprzętu. Jest to bezapelacyjny atut tych wszystkich rozwiązań. Jeśli ktokolwiek planuje dopiera rozpoczęcie ćwiczeń z tym urządzeniem, to bardzo ważne jest zaczęcie pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego. Zwróci on uwagę na to, jak technicznie obsługujemy Kettlebell oraz poprawność naszego całego treningu. Gdy nie ma treningu pod okiem specjalisty, warto jest ćwiczyć przed lustrem i w ten sposób kontrolować ułożenie kettle’a i całej naszej sylwetki.
Różne rodzaje ćwiczeń.
Swing
W trakcie tego ćwiczenia utrzymujemy pozycję w rozkroku, z lekko ugiętymi stawami kolanowymi. Kettlebell trzymany jest w wyprostowanych rękach pomiędzy nogami. Plecy mają pozostawać proste w odcinku lędźwiowym, a nasza cała sylwetka – stabilna. Wykonujemy wymach Kettlebell jak najdalej za siebie w prostych rękach i jednocześnie energicznie prostujemy nogi, wypychamy biodra w przód i wysuwamy kettle przed siebie, trzymając cały czas ręce koniecznie prosto.
To ćwiczenie powinno powtórzyć się dziesięć razy w celu odniesienia określonych i pożądanych rezultatów.
Bardzo ważne jest, aby ćwiczenie było wykonywane cały czas na wyprostowanych plecach. Ogranicza to znacząco ryzyko kontuzji i problemów zdrowotnych w przyszłości.
Przysiad
W przysiadzie z użyciem Kettlebell bardzo ważne jest usadowienie się z głębszym, szerszym rozkroku. Stopy powinny być zrotowane na zewnątrz.
Przysiad wykonywany jest przy utrzymywaniu Kettlebell pomiędzy nogami, zachowując jednocześnie kończyny górne wyprostowane cały czas w stawach łokciowych. Podobnie, jak wcześniej pilnujemy, żeby plecy pozostawały cały czas wyprostowane. Jest to bardzo fajne ćwiczenie, ale należy je bezwzględnie wykonywać w sposób pewny oraz poprawny. Tylko to gwarantuje odpowiednie i oczekiwane rezultaty ćwiczeń. Ważną rzeczą w trakcie tego ćwiczenia z Kettlebell pozostaje również wykonywanie przysiadu. W trakcie jego trwania kolana nie mogą ulegać rotacji do wewnątrz- cały czas należy pilnować utrzymania kolan nad stopami.
Miednica i biodra mają pozostawać cały czas w miejscu – nie wypychamy obręczy miedniczej do tyłu, a jedynie staramy się ją skierować w dół!
Ćwiczenie to nie tylko skutecznie wzmacnia mięśnie, ale i wyraźnie sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Ważnym elementem stałych treningów wykorzystujących kettlebell jest również poprawa kondycji i wytrzymałości. Ćwiczenia są wbrew pozorom bardzo dynamiczne i pozwalają często osiągać bardzo znaczne zaawansowanie pod kątem tempa. Jest to świetny pomost pomiędzy klasycznym treningiem, a wykonywaniem zwykłego kardio!
Gdy ćwiczenia wykonywane są po raz pierwszy, należy mieć na uwadze przede wszystkim swoje bezpieczeństwo oraz brak doświadczenia. Warto na wstępie wybrać najmniejszy rozmiar, jaki nam oferuje Kettlebell. Takie postępowanie gwarantuje nauczenie się poprawności wykonywania wszystkich ćwiczeń. Po opanowaniu techniki można podnosić swoje granice i sukcesywnie podnosić obciążenie.