Dieta ketogeniczna wiedzie swój prym głównie wśród osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Opiera się ona na wyeliminowaniu z jadłospisu węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczami. Taki sposób żywienia prowadzi do stanu ketozy, której dieta keto zawdzięcza swoje zbawienne działanie.
Ketoza – co to takiego?
Proces ten jest wynikiem stosowania diety ketogenicznej, której głównym założeniem jest ograniczenie podaży węglowodanów. Stan ketozy polega na rozpoczęciu czerpania przez organizm energii z tłuszczów zamiast z glukozy. Dzięki temu możliwe jest też spalanie tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Ketoza prowadzi również do wytwarzania ciał ketonowych, czyli ubocznego produktu spalania tłuszczów. Ciała ketonowe stają się podstawowym paliwem energetycznym, podczas gdy nie dostarczamy organizmowi glukozy. Skąd będziemy wiedzieć, że stosowana dieta doprowadza do ketozy? Istnieją bowiem pewne objawy świadczące o jej wystąpieniu.
Jak rozpoznać, że jesteśmy w ketozie?
Dieta ketogenna ze względu na specyficzny sposób żywienia, powinna być prowadzona pod okiem dietetyka, który w odpowiedniej chwili poinformuje nas o tym, że doszło do ketozy, czyli, że nasza dieta działa. Dobrze znając swój organizm możemy sami zaobserwować, że jesteśmy w ketozie. Pomogą nam w tym poniższe wskazówki.
Utrata apetytu i zmniejszenie wagi
Dieta ketogeniczna prowadzi do utraty zbędnych kilogramów co jest najbardziej pożądanym efektem stosowania diety. Przyczynia się do tego zmniejszony apetyt i brak uczucia głodu. Żywienie produktami o dużej zawartości tłuszczów daje uczucie sytości na dłuższy czas. Na początku diety dochodzi do usuwania się wody z organizmu, dlatego widoczny jest szybki spadek wagi. Przestrzegając zasad diety można z czasem zauważyć coraz większą utratę masy ciała. Wszystko dzięki ketozie, której zaletą jest spalanie tłuszczu, także obecnego w tkankach.
Nieświeży oddech oraz silny zapach potu
W trakcie stosowania diety ketogenicznej, ktoś może nam zwrócić uwagę na nieświeży oddech. Wszystko przez to, że nasz organizm wykorzystuje ketony jako paliwo. W oddechu obecny jest wtedy aceton. Silny zapach potu jest wynikiem zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Można go zminimalizować wprowadzając do diety większą ilość soli. Ponadto w stanie ketozy, podczas badań kontrolnych moczu, może zostać stwierdzona obecność ketonów.
Grypa ketonowa i osłabiona kondycja
Na początku diety ketogennej może dojść do wystąpienia objawów grypy. Nie jest to typowa grypa, nie można się nią zarazić. Pojawienie się cech grypy jest reakcją organizmu na zmianę żywienia, obfitującego w tłuszcze. Grypa ketonowa to jeden z głównych objawów początku ketozy. Wśród jej objawów wyróżnia się między innymi gorączkę, problemy trawienne, bóle brzucha, mięśni, zmęczenie lub osłabioną koncentrację. W parze z początkiem ketozy idzie osłabienie kondycji. Przez pierwsze dni stosowania diety warto ograniczyć wysiłek fizyczny i dać czas organizmowi na przyzwyczajenie się do nowych zasad żywienia.
Obniżony poziom cukru we krwi i problemy ze snem
Kolejnym objawem ketozy jest obniżony poziom cukru. Dlatego dieta ketogenna powinna być prowadzona pod okiem specjalisty, który zlecając odpowiednie badania, będzie kontrolował stan naszego organizmu. Stan ketozy daje o sobie znać również w postaci problemów ze snem. Nie należy się tym martwić, ponieważ bezsenność minie, gdy nasz organizm przystosuje się do żywienia według diety ketogennej.
Dieta ketonowa jest coraz bardziej popularna i polecana przez specjalistów jako zdrowa dieta odchudzająca. Stosowana jest również jako pomoc w leczeniu chorób neurologicznych. Więcej zalet stosowania diety keto możecie poznać, odwiedzając stronę o diecie ketogenicznej – ketowariatka.