bieg-zima

Ubiór na tzw. „cebulkę”, odpowiednie buty + czapka, szalik i rękawiczki to kilka zasad, których powinien przestrzegać współczesny biegacz. Wiedząc jaką odzież założyć na zimowy jogging, łatwiej skompletujesz strój do biegania.

Bieganie zimą bywa prawdziwym wyzwaniem (zwłaszcza dla początkujących biegaczy). Gdy mróz szczypie w policzki, trudno skoncentrować się na wykonywanych ćwiczeniach. W podobnych okolicznościach, istotą jest wybór wygodnego stroju do biegania, tzn. takiego, który nie będzie sprawiał ci większych kłopotów (nie będzie cię drażnił, uciskał i przeszkadzał w trakcie joggingu). Poniżej znajdziesz szereg praktycznych wskazówek, które pomogą w skompletowaniu odzieży do biegania.

Po pierwsze, strój

Chcąc uprawiać jogging zimą, pamiętaj o zasadzie na tzw. „cebulkę”. Trzy kluczowe warstwy, powinny ochronić cię przed silnym działaniem wiatru oraz mrozu.

3 główne warstwy:

• warstwa podstawowa, z ang. „base layer” – warstwa bazowa – innymi słowy przylegająca najbliżej ludzkiego ciała (w tym przypadku najlepiej sprawdzi się funkcjonalna bielizna termoaktywna),
• warstwa środkowa (czyli termoizolacja, którą zapewni ciepła bluza),
• warstwa zewnętrzna (tzn. zabezpieczająca przed deszczem, wiatrem oraz mrozem; zazwyczaj jest to wiatro- bądź deszczoodporna kurtka).

Bielizna termoaktywna (techniczna)

W chwili obecnej, dużym zainteresowaniem cieszy się syntetyczna bielizna termoaktywna, produkowana z materiałów syntetycznych. Do wspomnianych tworzyw należą:

• elastan,
• poliamid,
• polipropylen.

Materiały tej klasy są niezwykle elastyczne i wytrzymałe oraz odprowadzają nadmiar wilgoci, przy jednoczesnym zachowaniu ciepła. Warto również wiedzieć, że bielizna termoaktywna (zwana techniczną) eliminuje brzydki zapach. Produkty należy kupować w specjalistycznych/firmowych sklepach z odzieżą, to bowiem gwarancja najwyższej jakości wykonania.

Na nogi – legginsy. To oczywiste. Jeśli z przyczyn osobistych nie chcesz zakładać pantalonów, zdecyduj się na spodnie. Te jednak posiadają kilka wad, które znacznie utrudniają życie biegaczom (powodują otarcia pachwin, mokre natomiast – krępują ruchy).

Kurtka – jaka powinna być? Przede wszystkim:

• lekka,
• wygodna,
• „oddychająca” razem z biegaczem,
• zabezpieczająca ciało przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem.

Po drugie, buty do biegania

Możliwości:

• buty z membraną,
• buty bez membrany,
• buty terenowe.

Buty z membraną (najlepiej Goretex) to obuwie przeznaczone do biegania po śniegu oraz lodzie. Modele tej klasy cechują się nieprzemakalnością i co najważniejsze – „oddychają”. Warto wiedzieć, że nadmienione wersje sprawdzają się jedynie w warunkach jesiennych i zimowych (latem, stopy w takim obuwiu mogą się zgrzać). Buty z membraną zatrzymują wilgoć tylko do pewnego momentu (bardzo szybko przemakają i długo schną).

Jesteś początkującym biegaczem? Nie zamierzasz inwestować w obuwie z membraną? W podobnych okolicznościach zdecyduj się na buty terenowe. Produkty tej klasy (w porównaniu do butów na asfalt) posiadają siateczkę o gęstszym splocie, dzięki czemu zimą lepiej chronią stopy przed mrozem. Buty terenowe wyposażone zostały w bieżnik oraz kołki. Rowiązanie nr jeden doskonale sprawdza się podczas biegania po śniegu, natomiast nr dwa – zapewnia lepszą przyczepność (lepszą niż płaska podeszwa buta asfaltowego). Pamiętaj, że terenowe nie są butami wodoodpornymi.

Posiadasz odpowiednie obuwie? Wobec tego potrzebujesz jeszcze jednej istotnej rzeczy – skarpetek. Biegając w zimowe dni, przydadzą ci się skarpety z domieszką wełny merino. Zaletą wełny jest to, że nawet mokra nadal grzeje.

Pamiętaj, że źle dobrane obuwie może być przyczyną licznych kontuzji i urazów. Jeśli nie chcesz borykać się ze skręceniem, zwichnięciem, stłuczeniem czy naderwaniem mięśni, koniecznie przetestuj buty do biegania.

Czapka, szalik + rękawiczki

Zima to czas licznych chorób i infekcji. Chcąc uniknąć kaszlu, chrypki bądź kataru, każdorazowo zabezpieczaj szyję i głowę. Wybierając się na poranny jogging, weź ze sobą czapkę, szalik i rękawiczki, czyli odzież chroniącą newralgiczne części ciała. Gdy za oknem zaświeci słońce, nałóż czapkę z daszkiem, osłaniającą twarz przed promieniami słonecznymi. W pochmurne, mroźne dni wybierz kominiarkę, dzięki której otulisz szyję i usprawnisz oddychanie. A rękawiczki? Te ochronią dłonie przed zimnem, natomiast skórę – przed pękaniem i wysychaniem. Warto również zdecydować się na stuptuty, które świetnie sprawdzają się przy głębszym śniegu lub błocie.

Wspomnieliśmy już o rękawiczkach (chroniących skórę dłoni), teraz powiemy kilka słów dotyczących skóry twarzy. Biegając, zakładaj okulary przeciwsłoneczne i stosuj krem z filtrem.

Kilka zasad, których powinien przestrzegać każdy biegacz:

• ubieraj się na tzw. „cebulkę”,
• wybieraj wygodne, lekkie i „oddychające” materiały,
• podczas dłuższych biegów, pij więcej wody,
• zadbaj o kończyny (pamiętaj o skarpetkach oraz rękawiczkach),
• nie ubieraj się zbyt ciepło (w trakcie biegania, twoje ciało i tak się rozgrzeje; ubierz się tak, jakby na zewnątrz panowała temperatura o 7º C wyższa),
• rozważ kupno większej pary butów (tak, aby w butach zmieściła się stopa w nieco grubszych skarpetkach bądź w dwóch parach skarpet).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here