Szklarnia to marzenie wielu miłośników ogrodu, możemy w niej hodować warzywa, owoce lub rośliny egzotyczne. Stanowi ona wspaniałą dekorację ogrodu, a dodatkowo może przynosić smaczne plony. Jak zatem samodzielnie zbudować własną szklarnię?
Od czego zacząć?
W przypadku, gdy jesteśmy zdecydowani na budowę szklarni musimy podjąć decyzję na temat miejsca i metrażu. Ważne jest także przeznaczenie samej konstrukcji – czy chcemy wyłącznie przeznaczyć ją do uprawy, czy może zagospodarujemy w niej także niewielką przestrzeń do odpoczynku.
Musimy wziąć też pod uwagę takie elementy, jak ocieplenie czy nawodnienie, które należy przewidzieć jeszcze przed przystąpieniem do budowy. Zależne jest to od tego, czy chcemy aby nasza szklarnia była całoroczna czy sezonowa.
Najlepiej jeśli wokół szklarni nie będą znajdowały się żadne drzewa, krzewy oraz budynki, które mogłyby ograniczać dostęp promieni słonecznych. Szklarnia musi znajdować się w nasłonecznionym miejscu, gdzie nie występują północne wiatry.
Dostępne opcje
W sklepie możemy znaleźć gotowe już konstrukcje, które wystarczy pokryć folią lub oszklić Jeśli sami tworzymy konstrukcję, musi ona składać się z belek, do których dodawane są listwy, te z kolei wykorzystuje się jako podpórki pod okna. Pomiędzy nimi musimy przymocować listwy, a także belkę dachową. Jeśli nasz szkielet zbudowany jest z metalu należy go pomalować preparatem zapobiegającym korozji.
W zależności od metrażu konstrukcji gotowa szklarnia będzie nas kosztowała od 600 złotych w górę. Przykładowo: szklarnia o powierzchni 5 metrów kwadratowych kosztuje około 2000 złotych. Opcja kupienia gotowej konstrukcji jest bardzo kusząca i wygodna, posiada też uchylne okna dachowe, a także rozsuwane drzwi.
Pamiętajmy, że szklarnia musi być odporna na uderzenia i wszelkie warunki atmosferyczne, zwróćmy więc uwagę na wytrzymałość materiałów, z których stworzona jest konstrukcja: powinna ona wynosić od – 30 do + 70 stopni Celsjusza. Nowoczesne szklarnie posiadają także płyty, które są odporne na promienie UV, wykonane z poliwęglanu lub poliwęglanu komorowego.
Możemy też zdecydować się na samodzielne zbudowanie naszej szklarni. Co prawda zajmie nam to o wiele więcej czasu, lecz możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy i stworzyć taką konstrukcję, o jakiej tylko marzymy.
Oto porady, dotyczące samodzielnego budowania szklarni:
- Często szklarnie budowane są ze starych okien, ramy muszą być jednak solidnie połączone śrubami, a luki wypełnić silikonem.
- Lepiej jednak zdecydować się na bardziej solidny wariant, czyli konstrukcję wykonaną z metalowego stelaża, który zapewni nam większą trwałość oraz stabilność.
- Możemy także użyć drewna lub aluminium do budowy stelaża, lecz musimy pamiętać aby dobrze zakonserwować materiał. W tym celu metal pokrywamy farbą, a drewno – specjalnym impregnatem.
- Jeśli chodzi o szkło, możemy dowolnie wybierać: poliwęglanowe, akrylowe, czy komorowe. Jeśli jednak zdecydujemy się na akryl musimy uważać, ponieważ jest ono najmniej odporne na pęknięcia i uszkodzenia.
- Aby zaoszczędzić materiałów, czasu i pieniędzy możemy zdecydować się na budowę szklarni, która jedną ścianą przylega do muru.
- Najtańszą opcją jest wykonanie tunelu foliowego, który wyglądem bardzo przypomina szklarnię, choć jest znacznie mniej odporny na warunki atmosferyczne. Poza tym materiał, z którego jest wykonany nie należy do najtrwalszych, a sama konstrukcja uniemożliwia swobodne stanie podczas prac.
Jak powinna wyglądać szklarnia?
Najlepszym wariantem jest standardowy model ze spadzistym dachem, który wydłuży obiekt i ułatwi nam poruszanie się w szklarni, a zimą sprawi, że śnieg nie będzie zalegał na dachu oraz prostymi ścianami.
Zadbajmy także o solidne fundamenty – do tego użyjmy gotowych płyt fundamentowych albo fundament standardowy, który zalewany jest betonem. Należy je zagłębić na około sto dwadzieścia centymetrów, o szerokość około trzystu centymetrów i dowolnej długości. Fundament powinien wystawać ponad powierzchnię ziemi na około dwadzieścia centymetrów.
Pamiętajmy o tym, że szklarnia musi być dla nas wygodna, by móc swobodnie wykonywać swoje prace. Rośliny również muszą posiadać przestrzeń, dlatego dobrze jest zorganizować w niej wiele półek oraz miejsc wydzielonych do odpoczynku dla nas. U góry zawieśmy haki, gdzie w doniczkach będą mogły znaleźć się dodatkowe rośliny.
Musimy też odpowiednio wybrać ziemię, najlepsza jest ziemia kompostowa oraz uniwersalna. Zainstalujmy również kran i dołączmy do niego wąż, co umożliwi nam swobodne podlewanie roślin w każdym momencie. Nowoczesnym rozwiązaniem są jednak nawadniacze kropelkowe – nawadniają one punktowo ziemię, a do każdej rośliny poprowadzony jest mały wężyk.
Nie zapomnijmy o ścieżce, która powinna przebiegać przez środek a także kilka bocznych dróżek, by mieć łatwy dostęp do wszystkich roślin.
W przypadku, gdy decydujemy się na szklarnię całoroczną musimy zapewnić jej ogrzewanie podczas późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Najlepiej wtedy podłączyć ją do domowego centralnego ogrzewania, możemy wtedy kontrolować temperaturę w szklarni za pomocą grzejników. Nowoczesne konstrukcje umożliwiają też stosowanie ogrzewania gazowego lub prądem.