Kiedyś zakup lodówki był bardzo prosty, w sklepie dostępnych było kilka modeli i nie posiadały one odmiennych funkcji. Dziś, udając się do sklepu, czeka nas prawdziwy zawrót głowy. Wybieramy nie tylko rozmiar i kolor, ale także dodatkowe funkcje. Na czym więc warto się skupić?
Wielkość lodówki
Musimy wziąć pod uwagę liczbę domowników, a także częstotliwość zakupów. Pamiętajmy, że rzadsze a większe zakupy oznaczają konieczność posiadania większej lodówki. Jeśli jednak robimy kilka razy w tygodniu zakupy bieżących produktów wtedy lodówka może być mniejsza.
Należy też przewidzieć co najczęściej kupujemy. Jeśli w lodówce będziemy przechowywać dużo napojów musimy znaleźć taką, która będzie miała miejsce na butelki. Z kolei gdy kupujemy dużo warzyw i owoców warto, by miała więcej szuflad.
Jaka zamrażarka?
Tutaj należy wziąć pod uwagę nasze możliwości kulinarne a także ilość osób w domu. Jeśli mieszkamy samotnie lub z jedną osobą, nie potrzebna nam zamrażarka wielkich rozmiarów. W przypadku, gdy jest nas więcej można nad tym pomyśleć.
Gdy chodzi o wielkość zamrażarki pomyślmy, czy często zdarza nam się robić jedzenie w większych ilościach. Wiadomo, w takich przypadkach część zjadamy, a resztę mrozimy. Jeśli mamy też własny ogródek to chętnie przechowujemy własne mrożonki, wtedy spora zamrażarka na pewno się przyda.
Ile agregatów?
Sprawa z agregatami wygląda następująco:
- Jeśli zdecydujemy się na chłodziarko-zamrażarkę z dwoma agregatami możemy wtedy z jednej części urządzenia korzystać, a drugą wyłączyć – w ten sposób oszczędzamy energię oraz pieniądze.
- Sprawdza się to również podczas dłuższej nieobecności w domu, gdy zamrażarkę z zapasami możemy pozostawić włączoną, a wyłączyć pustą chłodziarkę.
- Lodówki z dwoma agregatami są nieco droższe, ale bardziej praktyczne i energooszczędne, warto więc rozważyć taką opcję.
- Ponadto takie urządzenia posiadają dwa termostaty, czyli osobno ustawiamy temperaturę w zamrażarce oraz chłodziarce.
Wentylator – przydatna rzecz
Kolejną istotną kwestią jest obecność w naszej lodówce wentylatora. Sprawia on, że w całej komorze panuje taka sama temperatura i nie ma znaczenia gdzie umieścimy jaki produkt. W przypadku, gdy nie posiadamy wentylatora musimy wiedzieć, gdzie znajdują się miejsca cieplejsze i chłodniejsze w naszej lodówce i odpowiednio rozłożyć produkty.
Na górnej półce powinny znaleźć się gotowe potrawy, na kolejnej – nabiał oraz konserwy, trzecia półka powinna być przeznaczona na wędliny i mięso, a szuflady na owoce i warzywa.
Co powinna mieć każda lodówka?
Możemy przebierać w dodatkowych funkcjach, które ułatwią nam życie, lecz niektóre są obowiązkowe i muszą znaleźć się w każdej lodówce:
- pojemne szuflady na warzywa i owoce,
- zdejmowane drzwi, które możemy zamontować na prawo lub lewo, w zależności od układu naszej kuchni,
- regulowane nóżki, które bardzo ułatwią poziomowanie lodówki podczas jej ustawiania,
- półki na drzwiach, w których umieścimy jajka, puszki, słoiki, czy mleko, powinny być one regulowane na różnych wysokościach,
- balkonik na duże butelki.
Przydatne funkcje
Lodówki mogą posiadać wiele rozmaitych udogodnień, jednak nie wszystkie nam są potrzebne. Niektóre jednak wydają się dosyć ważne i warto wybrać model, który je posiada.
Zwróćmy uwagę na przykład na klasę energetyczną. Te, oznaczone literą A są najwyższą klasą, z kolei C – najniższą. Roczna różnica w eksploatacji będzie wynosiła około 50 złotych.
Kolejną funkcją wartą uwagi jest automatyczne rozmrażanie. Odbywa się ono raz na jakiś czas, automatycznie i polega na spływaniu wody z rozmrożonego lodu po ściankach komory do rynienki, a następnie jej wyparowaniu. Co ciekawe, temperatura w lodówce cały czas jest taka sama.
Przyda się również system no-frost, czyli bezszronowy, dzięki któremu ścianki zamrażarki nie pokrywają się szronem, a produkty nie sklejają się ze sobą.
Niektóre lodówki posiadają funkcję szybkiego zamrażania, przydatne jest to szczególnie latem przy szybkim schłodzeniu napojów lub przygotowaniu lodu. Warto mieć także dodatkową podwieszaną półkę na butelki.
Ważny jest także akumulator zimna, który pozwala utrzymać chłód w lodówce. Gdy nie będzie zasilania, możemy je również wyjąć z lodówki i zabrać do lodówki turystycznej.
Bardziej luksusowe modele posiadają zewnętrzny panel sterujący, który ma wiele rozmaitych funkcji, na przykład informowanie o niedomkniętych drzwiach lodówki i spadku temperatury w środku z tym związanym. Mają także dozownik lodu oraz zimnej wody, umieszczony w drzwiczkach. W każdej chwili możemy więc nalać sobie zimnej wody lub wsypać lód do szklanki, a to wszystko bez konieczności otwierania lodówki.
Ceny lodówek
Są one zależne od wielu czynników, przede wszystkim rozmiaru i funkcji. Lodówka dobrej jakości z podstawowymi funkcjami dla 2 osób kosztować będzie około 1200 złotych. Gdy jest nas trochę więcej, jej rozmiary muszą być nieco większe, a za taki model zapłacimy około 2000 złotych. Jeśli chcemy mieć supernowoczesną lodówkę o dużej pojemności, designerskim wyglądzie i wieloma funkcjami, musimy liczyć się z wydatkiem nawet do 5000 złotych.