Pomiar temperatury chorych domowników to jedna z ważniejszych czynności podczas choroby. Jego regularne wykonywanie potrafi monitorować stan chorego oraz w porę przedsięwziąć odpowiednie kroki. Gdzie mierzyć temperaturę ? Jaki termometry wybrać ? Na te wszystkie wątpliwości odpowiedzi znajdują się poniżej.
Gdzie powinno mierzyć się temperaturę?
To pytanie zadaje sobie wiele osób w chwili potrzeby. Człowiek posiada kilka miejsc na ciele, gdzie najdokładniej można określić temperaturę. Jest to czoło, ucho, pacha i odbyt. Pierwsze dwie opcje są wybierane najczęściej z powodu ich dostępności i szybkości pomiaru. Gdy mamy wątpliwości co do wyniku badania, można go powtórzyć w drugim miejscu i potwierdzić bądź zaprzeczyć wynik.
Jaki termometr jest najlepszy do badania temperatury?
Z pewnością nie są to przestarzałe i trujące stare termometry z rtęcią. Ich dokładność jest podobna do tych elektronicznych, ale są mniej wygodne, a uszkodzenie urządzenia może skończyć się zatruciem rtęcią. Dokładnym i najmniej inwazyjnym będzie bezdotykowy termometr do ucha. Przykładem jest termometr microlife. Jego technologia pozwala bardzo precyzyjnie określić poziom gorączki. Higiena użytkowania również jest bardzo duża, gdyż nie dotykając ciała chorego, nie roznosimy zarazków. To bardzo ważne, gdy w domu znajdują się inne osoby.
Dokładność i ceny są bardzo korzystne. Za możliwość wykonania dokładnego pomiaru temperatury zapłacimy kilkanaście — kilkadziesiąt złotych. W zamian otrzymamy konkretne i przydatne narzędzie do diagnozowania stanów podgorączkowych i gorączkowych.
Mierzenie temperatury to wbrew pozorom zaawansowany proces i trzeba przeprowadzać go rzetelnie. Jeśli wykonamy pomiar prawidłowo, to możemy w odpowiedni sposób zareagować i walczyć z chorobą. To bardzo ważne, gdyż bagatelizowanie lub zbyt późny pomiar i sygnał, że dzieje się coś z nami nie tak, może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Termometr najlepiej bezdotykowy powinien być pierwszym wyborem i służyć jako podstawowe urządzenie medyczne w domu.