Dyskopatia jest to schorzenie, które dotyczy krążków międzykręgowych. Dochodzi do niej do uszkodzenia lub zwyrodnienia dysku. Rozwija się wtedy przepuklina dysku, prowadzące do ucisku na nerwy. Takie schorzenie objawia się silnym bólem, a także mrowieniem i drętwieniem kończyn lub zaburzeniem czucia. Leczenie polega na stosowaniu farmakoterapii, rehabilitacji, a także zabiegu operacyjnego.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dyskopatia-czesta-przyczyna-bolu-kregoslupa/
Dyskopatia – czym jest?
Główną rolą dysku chrzęstnego jest ochrona kręgów przed działającymi na nie siłami obciążeniowymi. Kiedy stale obciążamy kręgosłup, nasz dysk z czasem ulega spłaszczeniu, odwodnieniu, wyschnięciu, może również pękać. W ostatecznej konsekwencji może dojść do anatomicznego wysunięcia z anatomicznego położenia i ucisk na nerwy. Dyskopatia kręgosłupa dotyczy najczęściej odcinka lędźwiowego, rzadziej szyjnego, a w najmniejszym stopniu odcinka piersiowego. Objawy dyskopatii zależne są od jej lokalizacji. Najczęściej jest to ból kręgosłupa, który promieniuje na okoliczne obszary ciała, powodując dodatkowo mrowienie kończyn, zawroty i bóle głowy.
Dyskopatia – jakie są jej przyczyny?
Przyczynami dyskopatii, czyli uszkodzeniu zwyrodnieniu dysku jest przede wszystkim ciężka praca. Chodzi tutaj o pracę fizyczną, która wymaga wielu skrętów tułowia czy schylania się oraz intensywnej aktywności fizycznej. Takie czynniki znacznym stopniu sprzyjają przeciążeniem kręgosłupa oraz przyczyniają się do stopniowej utraty przez krążki międzykręgowe ich funkcji amortyzujących.
Czynnikami, które są związane ze zwiększonym ryzykiem są:
- siedzący tryb życia
- nadmierna masa ciała
- otyłość brzuszna
- przeciążenie odcinku lędźwiowego
- długotrwała jazda samochodem i narażenie na wibracje
- urazy kręgosłupa i kontuzje
- starszy wiek
- długotrwały stres powodujący nadmierne napięcie mięśni pleców
- osteoporoza
- palenie papierosów
- wady postawy (np. skolioza)
- predyspozycje genetyczne.
Należy zaznaczyć, że dyskopatia jest to schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Może wydawać się, że tabletki bólowe załatwią sprawę, a ból po czasie przejdzie. Zawsze lepiej, kiedy na takie urazy rzuci okiem specjalista. Może okazać się, że konieczna będzie rehabilitacja lub stosowanie konkretnych leków. Pamiętajmy, żeby na siebie uważać i dbać o siebie, ponieważ zdrowie dla człowieka jest najcenniejsze.
Zobacz też: http://www.malemen.pl/czym-jest-przepuklina-kregoslupa-i-przepuklina-brzuszna/