Obecnie ogromny rozwój wielu urządzeń odtwarzających obrazy sprawił, że grafika jest bardzo ciekawa i interesująca. Przestawiane obrazy wyglądają niemalże jak prawdziwe. Zatem jak powstaje i co to jest grafika komputerowa?
Jest ona obrazem poddawanym obróbce za pomocą komputera. Warto wiedzieć o tym, że istnieje rozróżnienie pomiędzy grafiką bitmapową oraz wektorową. Bitmapy są obrazami będącymi zbiorami punktów, czyli pikseli w różnych kolorach. Z kolei pliki grafiki wektorowej oprócz obrazu zawierają instrukcje, które wykorzystywane są przez komputer do budowania grafiki na ekranie.
Po utworzeniu odpowiedniego obrazu w programie służącym do malowania możemy go poddać dalszej obróbce, oczywiście za pomocą odpowiednich narzędzi.
Możemy ich używać w odniesieniu do całego obrazu lub tylko do wybranych przez nas fragmentów. Nie istnieją żadne przeszkody do tego, aby kopiować obszary obrazu w jednym miejscu, a następnie wklejać je w innym miejscu.
Natomiast jeśli chodzi o barwy to prawie wszystkie programy do rysowania oraz malowania pozwalają na dowolny wybór i modyfikowanie planu oraz tła. Kolor pierwszego planu to ten, za pomocą którego malujemy. Zazwyczaj pojawia się on w momencie użycia jakiegokolwiek narzędzia służącego do malowania. Z kolei kolor tła to ten, który jest widoczny na początku tworzenia obrazu. Zarówno w programie Paint jak i w wielu innych programach komputerowych służących do malowania, barwa pierwszego planu wybierana jest za pomocą lewego przycisku myszy, a kolor tła zawsze wybieramy przy pomocą prawego przycisku.